20
paź
2014
2

Prawo sportowe, czyli o co chodzi?

Czy łatwo jest zorganizować event sportowy w postaci meczu, np. siatkówki? Czy na mecz składa się tylko i wyłącznie rozgrywka sportowa 12 zawodników walczących o każdy punkt? Jakie są uwarunkowania prawne i organizacyjne przeprowadzenia meczu, np. na poziomie międzypaństwowym, transmitowanym w telewizji? Na jakiej zasadzie w ogóle poszczególni zawodnicy grają w drużynach sportowych i po co to robią?

Odpowiedź na powyższe pytania jest bardzo skomplikowana. Dzisiejszy sport to biznes, w którym obraca się milionami złotych. Żeby mecz siatkarski w ogóle się odbył, najpierw należy w odpowiedni sposób zorganizować rozgrywki, np. profesjonalną ligę siatkówki. Następnie trzeba włączyć do rozgrywek kluby sportowe i odpowiednio je ukształtować pod względem prawnym i organizacyjnym. Trzeba też namówić siatkarzy, żeby w tych klubach grali, nie mówiąc już o ich wyszkoleniu pod względem czysto sportowym. Oczywiście kluby muszą zarabiać na swojej działalności – stąd konieczne jest rozpoczęcie współpracy ze sponsorami i reklamodawcami oraz nadawcami telewizyjnymi. Za ich pośrednictwem możliwe jest dotarcie do kibiców, którzy są kołem napędowym całego sportu.

Każdy z wyżej wspomnianych elementów organizacji meczu czy też rozgrywek sportowych jest oddzielnym ogniwem w łańcuchu działań i czynności tworzących jedną całość w postaci sportu profesjonalnego. Każde ogniwo jest również oddzielną grupą zagadnień z zakresu tzw. prawa sportowego, któremu jest poświęcony niniejszy blog.

O czym zatem konkretnie będzie niniejszy blog? Co to w ogóle jest prawo sportowe?

Na łamach bloga będę poruszać tematy związane z szeroko rozumianym sportem profesjonalnym i jego uwarunkowaniami prawnymi. I nie chodzi tutaj o przepisy uprawiania danej dyscypliny. Prawo sportowe to bowiem dziedzina prawa, która reguluje kwestie związane z uprawianiem sportu głównie od strony organizacyjnej i biznesowej. Dzisiejszy sport to nie tylko rozgrywka na boisku – obecnie sport to jedna z branż biznesu, którą należy poznać i zrozumieć, aby się w niej sprawnie poruszać. Sport profesjonalny to również swoista nisza w zakresie prawa, charakteryzująca się własną specyfiką i uwarunkowaniami.

Dlatego na blogu będzie można przeczytać o wszystkim, co wiąże się z uprawianiem i organizacją sportu profesjonalnego. Tak więc na pewno poruszone zostaną kwestie transferów zawodników oraz kontraktów sportowych. Będzie również mowa o sprawach udostępniania wizerunku w sporcie oraz prawnych uwarunkowaniach sponsoringu. Na łamach bloga znajdzie się również miejsce na omówienie zagadnień związanych z organizacją klubów oraz związków sportowych, jak też organizacją imprez masowych, w tym meczów lub turniejów. Nie zabraknie również miejsca na omówienie kwestii podatków oraz wszelkich innych zagadnień prawnych związanych zarówno z uprawianiem sportu, jak i prowadzeniem biznesu ze sportem związanego.

Zapraszam do lektury i komentowania oraz do kontaktu!

Przeczytaj również

Prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki publicznej
Sponsoring sportowy w branży budowlanej
O zakładach bukmacherskich jeszcze słów kilka…
Opodatkowanie sponsoringu sportowego
Opodatkowanie sponsoringu: rzeczywisty koszt mniejszy niż poczyniona inwestycja

2 Responses

    1. Jakub Pietrasik

      Proszę się nie martwić, ten temat będzie bardzo szeroko omawiany na łamach bloga.
      Pierwszy artykuł na temat sponsoringu ukaże się już niebawem.

Skomentuj